FOTOPROJEKT FOTKA TÝDNE

 

Po celý rok 2012 je pro vás nachystáno několik projektů. První z nich odstartoval na Nový rok v pravé poledne. Fotka týdne se tak bude objevovat pravidelně po celý rok 2012 a to vždy v neděli odpoledne. Až skončí rok 2012, budete mít na FACEBOOKU a tady na webu měsíc na to, abyste vybrali 20 fotek, které se objeví na výstavě. Sledujte www.romanblinka.cz a nezapomínejte ani na FACEBOOK! Aktuální fotka bude vždy na úvodní straně, všechny starší fotografie, včetně příběhů budou pak po celý rok k dispozici na tomto místě.

Nemusíte chodit nikam do galerie! Po celý rok 2012 máte galerii tady. Hezké prohlížení!

   
   
   
   
52 Barborka

 

Při čtvrté adventní neděli se Barborka objevila!

Hezké Vánoce všem!

 

[23. 12. 2012] 

 

 

   
   
   
51 Mandarinky

 

Také se vám v dětství stávalo, že do batůžku ke svačině jste dostali hezkou oranžovou mandarinku a když jste si na ni po čase vzpomněli, vytáhli jste zelenošedivé cosi? :-)

Ten, komu vzpomínka na dětská léta nepřijde dostatečně hluboká, nechť tuto fotku týdne vznímá třeba jako určitou symboliku. Odcházející rok 2012 je reprezentován mandarinkou zelenošedivou s poměrně deformovanou původní strukturou, přicházející rok 2013 pak představuje právě mandarinka čerstvá a zralá s odpovídající strukturou slupky.

 

[16. 12. 2012] 

 

   
   
   
50 Čekání na Barborku

 

Ve fotce týdne sledujeme příběh Barborky.

Držíme Barboře palce!

 

[9. 12. 2012] 

 

   
   
   
49 Draci nad Bílou horou

 

V severní části Prahy se nachází kopeček v nadmořské výšce 371 m. n. m. a přibližně 14 let to byl nejvýše položený bod v Praze. Časem Bílou horu předčila Kopanina nebo Zličín. V roce 1620 se tu konala pověstná, zhruba dvouhodinová, bitva, která znamenala definitivní konec českého stavovského povstání. Současné okolí není moc přívětivé a když vystoupíte na konečné z dvaadvacítky, rovněž nemáte pocit, že jste na hoře. Hora je poměrně odvážné slovo. Jednou za rok se tu za organizační podpory studentů MATFYZU či ČVUT slétají draci. A mám pocit, že ten, který je na fotce, dokonce vyhrál. Ale možná je to jen pocit.

 

[2. 12. 2012] 

   
   
   
48 Tulipány

 

Na světě existuje přes 100 druhů tulipánů. Původně se vyskytovaly v Číně na jižních svazích Pamíru. Tulipány se těšily oblibě i mocných sultánů Mohameda II. a Sulejmana Velikého. První tulipány v Evropě byly vysazeny v zahradách Rudolfa II., konkrétně pak v zahradách u Letohrádku sv. Anny v Praze. Označení tulipán vzniklo zcela náhodou. V jednom z dopisů do Evropy byl květ popsán jako obrácená turecká čepice - turban neboli tuliban. Vznikla tak zkomolenina slova, z níž se později vyvinul tulipán. V 16. století byly tulipány nejpopulárnější květinou u bohatých měšťanů v Nizozemí. Vypuklo tulipánové šílenství, které vyvrcholilo krachem tulipánové burzy v roce 1637. Tyhle tulipány si můžete koupit za 25 Kč ve stánku na Husinecké.

 

[25. 11. 2012] 

   
   
   
47 Náplavka

 

Letos v dubnu jsem na kole jel od Berouna po pražské náplavce. Poslouchal jsem v uších mp3 a vzpomínal na Paříž a záviděl, jak právě tam, na nábřeží Seiny, muzicírují a pijí víno. A právě v tu samou chvíli, u Bajkazylu, jsem objevil klavír na ulici a bar. Od tohoto dubnového večera se stala náplavka pod Palackého mostem nedílnou součástí mého žití v Praze. Škoda jen, že to všechno přerušil podzim a zima... Těšme se na duben.

 

[18. 11. 2012] 

 

   
   
   
46 PRIOR V JIHLAVĚ

 

Tam, kde dnes stojí budova Prioru, tam kdysi stával soubor historických domů Krecl. Jejich likvidace se odehrávala postupně od roku 1974. Na konci sedmdesátých let pak byly položeny základní stavební kameny budoucího obchodního domu a první zákazníci mohli začít nakupovat v roce 1983. Novostavba se pak začala objevovat na pohlednicích jako symbol socialistického pokroku a soběstačnosti. Většina fotek jej musela dokonce zobrazovat tak, aby nebyla vidět jakákoliv jiná zástavba. Prior je v provozu i v současnosti. Poměrně efektivně se dá použít jako promítací plátno, což bylo vyzkoušeno třeba na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

 

[11. 11. 2012] 

   
   
   
45 LÉTO VE FRANCII

 

Nice a jeho okolí je oblast, která nemá chybu. V létě teplo a v zimě rovněž. Věřím, že únorových 16 stupňů potěší každého.

Poměrně často zde slyšíte ruštinu. Není to nějaký soudobý trend, pro příčinu je dobré sáhnout do historie. Již od 16. století zde Rusové kupovali nemovitosti, aby utíkali před svoji zimou do tepla.

Nicméně Nice a jeho okolí jsou i usměvaví a pohostinní Francouzi, bagety, klavír na ulici nebo trhy s levandulí, kořením, mušlemi, krevetami... Růžové víno. Prostě krása!

 

[4. 11. 2012] 

   
   
   
44 ŽLOUTKOVÉ VĚNEČKY

 

Jeden by možná řekl - žloutkové věnečky?

Ale pozor - to nejsou jen tak ledajaké žloutkové věnečky. Ten levý je s bramborovým salátem a vepřovým řízkem a ten pravý zas chutná po kozím sýru a červené řepě! A na závěr ještě informace o počasí. Včera v Praze napadl sníh a bylo nula stupňů!

 

[28. 10. 2012] 

 

   
   
   
43 VOJANOVY SADY

 

Až si budete chtít někdy odpočinout v zeleni a při tom uvnitř města, zajděte do Vojanových sadů. Jejich historie sahá do středověku, svůj současný název získaly v roce 1954 podle tehdy významného českého herce Eduarda Vojana. Původně šlo o část ovocné zahrady přináležející k biskupskému dvorci založenému na Malé Straně ve 13. století. I když se sady nacházejí v centru města, nebývá tu nikdy plno. I správce parku se tu necítí zrovna špatně. Panenka Marie v zádech, stoleček a na něm čerstvé květiny, Reflex a káva!

 

[21. 10. 2012] 

 

   
   
   
42 DESIGNBLOK 2012

 

Poslední den, kdy bylo v Praze 25 stupňů byla minulá sobota. Pak už přišel definitivně podzim. V Praze v neděli skončil designblok. Mezi spoustou expozic nešlo přehlédnout část věnovanou dětem a zde stánek nafukovacích slonů a buvolů, kteří spatřili světlo světa prvně v roce 1971. Autorkou designu těchto nadčasových hraček, které měl doma mnohý z nás, je Libuše Niklová a výrobcem byl státní podnik Fatra.

 

[14. 10. 2012] 

   
   
   
41 LÉTO SKONČILO

 

Již dnes v noci má přijít ochlazení, které odvane v dál letní teploty. Přijde podzim se vším všudy. Na podzim se už chystají i pražské parky a náměstí. Tuto osamělou růži jsem viděl dnes odpoledne na Senovážném náměstí v parku, kde najdete i tančící kašnu sochařky Anny Chromy.  Jednotlivé sochy na fontáně představují řeky - mandolína Gangu, flétna Amazonku, houslistka Dunaj a trubač Mississipi. Nedaleko stojí samostatně ještě jedna socha, která reprezentuje Nil. Kašna stojí na Senovážném náměstí již 10 let. Sochy byly původně barevně upraveny, nyní již barva zaniká. Kromě jiného si tu můžete sednout a poslouchat třeba cinkání tramvají a nebo v šest večer hrající Jindřišskou věž.

 

[7. 10. 2012] 

   
   
   
40 BUBENEČSKÁ BLANKA

 

Září skončilo. Od zítřka začne Česká televize používat nový vizuál od Najbrtů. Zítra také začíná další Designblok. A v pátek bylo možné se jít projít tunelem Blanka. Díky němu bude v Praze ročně o 500 nehod méně, 15 minut bude časová úspora mezi Malovankou a Trójou, 70 tisíc aut zmizí z ulic a 1,6 milionu tun paliva ročně ušetří řidiči díky plynulému provozu. Alespoň to tvrdí leták! Na skutečnost je třeba počkat si do roku 2014. Do té doby by se v tunelu mohla konat třeba nějaká výstava nebo koncert!

 

[30. 9. 2012] 

   
   
   
39 KOSTEL KRASOHLED

 

Léto je pryč! Nicméně i teď se dá vyrazit na kolo. Pokud se přiblížíte k Lednicko-Valtickému areálu, nezapomeňte se stavit v Poštorné. Kostelík novogotického stylu z roku 1898 stojí za zastavení. Financoval jej Jan II. z Lichtenštejna, jeho stavba stála 250 000 zlatých a je postaven podle návrhu architekta Karla Weinbrennera, který mimo jiné navrhl i interiér. Když stojíte uvnitř a koukáte do stropu, máte pocit, že se díváte skrz krasohled. Tak vzhůru na kolo!

 

[23. 9. 2012] 

   
   
   
38 NEBE NAD ŽIŽKOVEM

 

Až takhle nad ránem dorazíte domů, je dobré promyslet si svůj spánek venku. Noci už bývají poněkud chladnější a tento poměrně hezký ranní pohled na nebe  může být vykoupen kašlem, teplotou a ucpaným nosem. Nedá se však rozhodně upřít fakt, že to mrakům na Žižkově rozhodně slušelo!

 

[16. 9. 2012] 

 

 

 

   
   
   
37 MRTVÉ MOŘE

 

Až si budete chtít zkusit, jaké to je koupat se ve třicetiprocentním solném roztoku, ve vodě, která má 38 stupňů a zkusit fungovat při šedesátidvou stupních nad nulou, vyrazte do Izraele. Mrtvé moře vás očekává. Bahno, které léčí a voda, která vypálí oči. Kladem zůstává hezká krajina, málo turistů a výborné humusy! Pokud vás obrázky z Izraele zajímají, těšte se! Již brzy se chystá výstava fotek!

 

[9. 9. 2012] 

 

 

   
   
   
36 MOJE ÁČKO

 

Již zítra opět začne škola. Česká televize věnuje svůj pravidelný pondělní HydePark nákladům na pomůcky, státním maturitám a škole obecně a já věnuji místo ve fotce týdne svému Áčku!

Takže všem mým studentům ze 4. A přeji hodně zdaru ve finálním roce středoškolského působení. Dále pak tímto děkuji Veronice s Aničkou  za ztvárnění písmene Á, Pšendovi za exkluzívní tečku a Jakubovi s Martinem za nelehký výkon při tvorbě čísla 4. Takže již zítra v 8:00 startuje 4. A! Hezký rok přeji i ostatním školákům! Příští týden fotka týdne již ve standardním formátu.

 

[2. 9. 2012] 

 

   
   
   
35 TŘEŠŤ

 

Až pojedete na Vysočinu, neměli byste minout Třešť. Nevelké město, které vás v mnohém může překvapit. Leží na třešťském potoce a dle pověsti vzniklo díky snu jednoho rytíře, kterému jakási víla ve snu vetknula do hlavy představu o založení města. Kromě domu, ve kterém o prázdninách přebýval na letním bytě Franz Kafka a krom typicky třešťských betlémů se můžete vypravit třeba na židovský hřbitov. Najdete tu dokonce hrob tureckého Žida z počátku sedmnáctého století.

 

[26. 8. 2012] 

   
   
   
34 PRAGUE PRIDE

 

Druhý ročník pochodu Prague Pride je za námi. Každý, kdo se včera alespoň na okamžik mihnul na Střeláku si nemohl nevšimnout hloučku náboženských fanatiků v čele s postarším knězem (asi), který v ruce držel magnetofon (přístroj na kazety), z něhož se ozývala nějaká příšerná motlibička za uzdravení nebo za peklo, pokud se odmítnete uzdravit. Kněz a jeho hlášení šlo tak daleko, že toho, kdo uzdravení odmítl postrašil rovněž smrtí a konečností jeho života. Nutno však podotknout, že ani tato skupinka demonstrujícího čehosi tu nebude věčně...

 

[19. 8. 2012] 

   
   
   
33 LONDÝN

 

Až budete někdy v Londýně, bude třeba pršet a vy budete mít chuť na kulturu, projděte se po nábřeží Temže a zastavte se v této galerii. Jednak objekt galerie sám o sobě je architektonicky velmi zajímavý a navíc tam na vás takřka vždy čeká nějaká zajímavá instalace.

 

[12. 8. 2012] 

 

   
   
   
32 BUDOVA RUDÉHO PRÁVA

 

Když mi bylo asi 8 let, byl jsem přímo v této budově na exkurzi tisku novin Rudého práva. To byla snad jediná kladná věc, která mě těšila na té ohyzdnosti, která stála v místech, kde teď spatřujete jeřáby. V loňském roce jsem byl potěšen zprávou o demolici tohoto normalizačního hnusu. Je otázkou, zda vznikající Florentinum bude lepší. Každopádně jeřáby a industriální vzhled oblasti jsou v tuto chvíli plně dostačující.

 

[5. 8. 2012] 

   
   
   
31 AUTOBUSY ŠKODA

 

Kdykoliv někde ještě spatřím tenhle autobus, tak je mi líto, že jejich čas už vypršel. Pokud jsem vyhledal informaci správně, pak se jedná o typ ŠKODA ŠL 11. Již z označení vyplývá, že autobus byl určen pro linkový provoz. První kus byl vyroben v roce 1963, nicméně sériově se začal vyrábět až v roce 1970. Poslední kus vyjel z plzeňské Škodovky v roce 1981. Celkově se těchto autobusů vyrobilo lehce přes čtrnáct tisíc. Primárně byly určeny pro provoz ČSAD v ČSSR. Od 80. let byly postupně z provozu vyřazovány. Ten z fotky parkuje v Benešově.

 

 

[29. 7. 2012] 

   
   
   
30 HLAVÁK

 

Kdykoliv jsem na Hlaváku, mám pocit, že to je poměrně nehezká stanice. Když se ale kouknete na fotku týdne, můžete dostat i pocit, že ani pražské Hlavní nádraží by se nemuselo stydět zahrát si v nějakém filmu. Má prostě ducha i příběh. Jak ducha, tak příběh si dodejte sami! Vše je ryze individuální.

Samotná stanice byla otevřena v roce 1974, stála 61 miliónů Kčs a má boční nástupiště, což je pozůstatek ještě z návrhů, kdy se nepočítalo v Praze s metrem, ale podpovrchovou tramvají.

 

[22. 7. 2012]   

   
   
   
29 ČNB

 

Až půjdete tímto průchodem, koukejte i kolem sebe. Ta pasáž je prostě in. Nejen, že vám zkrátí cestu, ale ještě pohladí duši toho, kdo rád jednoduchou a elegantní architekturu. Postupem času se podařilo z pasáže ČNB vystrnadit nevkusné obchody, takže v současnosti se zde můžete pokochat květinářstvím nebo retro nábytkem od Vitra. Dlouhá léta zde bývalo i knihkupectví, ale tomu už bohužel odzvonilo. Na počátku 90. let zde byla první komiksová prodejna, která ale již rovněž zanikla. Jinak doporučuji projet si tuto pasáž na kole, nabízí se vám tak věru exkluzívní zážitek.

 

[15. 7. 2012]   

   
   
   
28 ČNB

 

Dvacátáosmá  a de facto i ta dvacátá devátá fotka týdne vás zvou do průchodu ČNB. Možná byste mohli vědět, že na místě dnešní ČNB ještě před rokem 1896 stálo 6 činžovních domů, které musely stavbě banky ustoupit. Z počátku zde však nesídlila ČNB, ale banka Živnobanka. Budova je napříč protkána potrubní poštou, která urychlovala komunikaci uvnitř banky. Od roku 1950 se tu pak usídlila Státní banka Československá, která po 1. lednu 1993 byla nahrazena centrální bankou ČR a to ČNB. Až půjdete průchodem, koukejte nad hlavy... luxfery, světla... krása.

 

[8. 7. 2012] 

   
   
   
27 ŽIŽKOVSKÝ TUNEL

 

Tunel spojující Žižkov a Karlín byl prvně otevřen v roce 1953. Společně s kopcem Vítkov spadá do katastrálního území Žižkova. Ve stejném období byl pak otevřen i tunel na Letné, který se tomu žižkovskému podobá i architektonicky. Jeho délka je 303 metrů, nejezdí v něm auta a vede v něm cyklostezka. Čas od času se v něm konají různé výstavy fotografií. Tunel si zahrál ve spoustě videoklipů či filmů. Jedním z poslední doby jsou např. Děti nocí. Dnes oficiálně začaly prázdniny. V Praze je 35 stupňů nad nulou.

 

[1. 7. 2012]   

   
   
   
26 Vrchlabí

 

Až budete někdy v Krkonoších, zavítejte do Vrchlabí. Město nabízí mimo jiné městský okruh v délce zhruba dva kilometry, kde máte šanci vidět různé exkluzivity místa. Můžete tak vidět nejstarší dům ve městě, místo, kde Labe vypadá ještě jako potůček a nebo třeba i tuto budovu městského kina, která vás musí ohromit. Kino je stále v provozu a ve dnech, kdy jsem ve Vrchlabí byl, zrovna promítali film Alice Nellis  Mamas and Papas. Jsme v půlce roku a den se opět začal krátit.

 

[24. 6. 2012]   

 

   
   
   
25 INSPIROVÁNO ESTER

 

Po týdnu plném deště se opět rozjasnilo. V Praze je slunečno a teploměr ukazuje třicítky. Bomba! Stejnou bombou byl pro mě v loni v létě i tento záběr. Na první pohled může působit obyčejně - strom na louce - hned na ten druhý vás ohromí a nadchne. Tedy - nadchne hlavně ty, kteří viděli Sedmikrásky Věry Chytilové. Kromě ní se do filmu otiskla i tvůrčí ruka Ester Krumbachové. Jedna ze scén tohoto filmu se mi vybavila ve chvíli, kdy jsem viděl tenhle záběr. Pokud chcete vědět který, musíte si Sedmikrásky pustit. 

 

[17. 6. 2012]   

   
   
   
24 VRANOV

 

Léto je takřka tu a pokud nevíte, kam vyrazit, doporučuji okolí přehrady na Vranově. Určitě vás alespoň vizuálně nadchne přehrada, dozajista se vás pokusí ohromit výhled do kraje z místního hradu a určitě se necháte zlákat množstvím cyklostezek, kterými se můžete dostat do Znojma a zde ochutnat pravé znojemské okurky! Mezi mínusy patří vláček pro turisty, nízkonákladové stánky s nepotřebnostmi nebo i samotní turisté. Každopádně i v tom všem si můžete najít něco, co vás ohromí a nadchne.

 

[10. 6. 2012]   

   
   
   
23 HRDLIČKY

 

Nedávno mi kamarád říkal, že ve fotce týdne chybí fotky zvířat. Přiznám se, že dostat sem zvíře za každou cenu jsem nechtěl. Ale pak jsem jedno ráno vstal, dal si na terase ranní kávu a do toho jsem zaslechl poměrně hlasité a obtěžující vrkůůů. Takže jsem holoubky nevyplašil a neodehnal, jak jsem původně zamýšlel, ale tuhle zvířecí poetiku jsem prostě vyfotil. Takže tento týden je fotka týdne hlavně pro ty, co mají rádi zvířata a to v jakékoliv podobě. Hezkou neděli všem. Do začátku prázdnin zbývá jen 27 dnů!

 

[3. 6. 2012] 

   
   
   
22 KONEČNÁ

 

Na konečnou metra Pireus jste se mohli poprvé svézt již v roce 1869. Tehdy to však nebyla konečná metra, ale povrchové linky. Dnes tam končí zelená trasa. Až budete v Aténách, neměli byste toto významné místo historie minout. V antickém Řecku byl Pireus významným přístavem a od 19. století to zase byla významná průmyslová zóna a loďařské centrum. V současnosti zde jsou tři přístavy, ze kterých můžete odplout na všechny řecké ostrovy. Nechte se svést i svézt!

 

[28. 5. 2012]   

   
   
   
21 ŽELEZNIČNÍ MOST

 

Kdy jindy než při pětadvaceti stupních nad nulou se dá zavzpomínat na zimu, aniž by to přinášelo nějakou psychickou újmu. Výtoňskému železničnímu mostu to sluší v každé roční době. Na jaře, v létě nebo na podzim je to příjemné místo pro setkávání. I víno s olivami tu chutná jinak. Večer pak stojí za to i pozorovat panťáky jak jedou z Prahy nebo do Prahy.

Původní konstrukce mostu je z roku 1871, ta však byla během jedné noci roku 1901 nahrazena tou, která je k vidění dodnes. 

 

[20. 5. 2012]   

   
   
   
20 HLAVÁK

 

Abyste mohli koukat na Ikeu, stačí se přestěhovat na Černý Most nebo shlédnout šestou fotku týdne.

Pokud chcete mít pod okny Fantovu budovu pražského Hlavního nádraží v pozadí s Pražským hradem, zabydlete se v rezidenci Riegrovy sady, která před pár lety vyrostla právě nad nádražím. Výhod to má hned několik - výhled, jste v samotném centru, poblíž je kavárna Kaaba a nebo právě Riegerovy sady, které kromě samotné zeleně v sobě ukrývají Mlíkárnu a v ní dobře vychlazené pivo.  Prostě správná adresa.

 

[13. 5. 2012]   

   
   
   
19 SAKURY ODKVETLY

 

Chcete-li vidět stromořadí japonských okrasných třešní sakur, stačí si projít ulici Španělskou (to je ta, která lemuje Hlavní nádraží z vrchní strany a je plná různých velvyslanectví). Pro příští rok bych doporučoval procházku nechat na konec dubna, kdy je ulice díky stromům krásná. Pokud budete otálet a procházku odkládat, může se vám stát, že na stromech bude jen pár sólo květů a to by byla škoda! Hezké jaro všem!

 

 

 

[6. 5. 2012]   

   
   
   
18 VENKOV

 

Na jednom z českých hradů jsem před několika lety fotil svatbu. Cestou zpět jsem si udělal jarní procházku venkovskou krajinou a nechal se unášet mraky, stromy a polem a užíval si, že zima je pryč. Při pohledu do krajiny tohoto typu mám vždycky radost, že stále ještě existují místa, kde nejsou parkoviště, nákupní centra s lidmi s nákupními košíky a že prostě ještě existují místa, která nestojí operátorům za to, aby zde dokryli neexistující signál. Prostě fotka jak z učebnice, kde se píše o venkově. Ke kýčovité idylce na obrázku snad chybí jen srnka!

 

[29. 4. 2012]     

   
   
   
17 CODE MODE

 

Konečně je jaro! I letos se konal v Karlíně Code Mode. Trochu zklamání. Fronty. Málo místa. Hodně lidí. Regulaci počtu osob nepomohlo ani vstupné. Málo novinek. Jedinou přidanou hodnotou pro mě bylo místo konání. Bylo zvláštní procházet se domem, který jsem kdysi znal jako obydlený a funkční.

A proč tahle fotka a ne fotka z útrob CODE MODE? Protože jsem stál ve frontě asi hodinu.

Užívejte jaro!

 

 

[22. 4. 2012]     

   
   
   
16 TANGO GRANDE

 

Krepsko dlouhé roky hrávalo v pražském NoDu. Kdykoliv jste přišli na představení, měli jste pocit, že jste se ocitli ve světě plném splněných snů a fantazie. Krepsko se z Prahy vytratilo a je možné, že se opět někdy vrátí.

Než tomu tak bude, tak máte šanci neopakovatelnou atmosféru Tango Grande prožít již příští sobotu v Drážďanech.  

 

 

[15. 4. 2012]    

 

   
   
   
15 SRDCE

 

Už jen pár dnů zbývá do chvíle než prostor piazzetty Národního divadla opustí srdce pro Václava Havla, které ze svíček vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda.

Voskové srdce je vysoké 2 metry a váží 2,3 tuny. A můžete se podívat i dovnitř. Stojí to za to. Tak si to nenechte ujít!

 

 

[8. 4. 2012]   

 

   
   
   
14 KLUCI Z ÁČKA

 

Je to skoro rok, co na svaťák odcházela třída, kterou jsem učil celé čtyři roky - Áčko Jany Moravcové. Tématem tabla byla dovolená. Jedno páteční odpoledne jsme se tak všichni sešli u rybníka v Milíčovském lese a začalo se fotit. Někdo postavil stan, jiný posvačil u piknikového koše, někdo ležel na lehátku a popíjel drink a několik kluků se potkalo na společnou fotku v rybníce. Důležitou informací je i to, že sice svítilo slunce, ale bylo zhruba 10 stupňů. Pokud kliknete na fotku, dočkáte se i dalšího překvapení.  

 

[1. 4. 2012]    

   
   
   
13 PRAŽSKÉ METRO

 

12. srpna 1978 byla otevřena zelená linka pražského metra. Měla 7 stanic a její délka byla zhruba 5 km. Pro původní stanice jsou typické kulaté hliníkové výlisky. Základní barvou obložení trasy je zlatavá champagne a každá stanice má pak svoji specifickou barvu. Tyto elegantní obklady byly zvoleny pro áčko právě proto, že vede pod velkou částí historického centra. Cestující tak při samotné jízdě podzemím může poznat exkluzivitu místa. Hra s barvami a se světly, to je zelená linka!

 

[25. 3. 2012]   

   
   
   
12 AEROPORT

 

Až zase začnou prázdniny, jeďte do Varů na festival. Jeďte vlakem a zažijete tu správnou atmosféru. Možná, že neuvidíte ani jeden film. Nevadí. Co ale nesmíte minout je výborná kavárna a kulturní prostor Aeroport. Kromě nezapomenutelného posezení v okně, se tu můžete potkat i se zajímavými lidmi. Třeba se starým pánem, který si v této secesní budově v době, kdy byla ještě spořitelnou, vzal první novomanželskou půjčku a navíc se osobně znal se starým panem Mattonim. Prostě Vary! 

 

[18. 3. 2012]   

   
   
   
11 UŽHOROD

 

Pokud máte rádi retro, nemusíte jen koukat na Vyprávěj, zažijte současné a pravděpodobně nechtěné retro v Užhorodu! Jeďte na Ukrajinu. Do pasu nevložte 10 dolarů, jak radí průvodci, a výrazné zdržení na hranicích přijde samo. Chování pohraničníků však nebude jediné retro výletu. Zaplaťte si 700 Kč za noc v hotelu panelákového typu a prožijte noc v pokoji snů. A až se nabažíte interiéru 70. let dostatečně, stačí seběhnout schody a opojit se typickým ukrajinským pouličním kvasem.

 

[11. 3. 2012] 

   
   
   
10 PEJSCI V PAŘÍŽI

 

Když se řekne Paříž, vybavíte si Eiffelovku, Montmartre, secesní vchody do metra, Champs elysées, možná i Seinu a na jejím břehu lidi popíjející víno na konci pracovního dne. Ale Paříž jsou třeba i psi v akvárku!

 

[4. 3. 2012] 

   
   
   
09 MEDÚZA

 

V Belgické ulici v Praze bývala přes 15 let poetická kavárna francouzského typu Medúza. Na čaj a pivo jsme tam chodili už na střední, na vejšce i po ní. K Medúze rovněž neodmyslitelně patřily  i neustále usmívající se obsluhující slečny Věrka, Zuzka nebo Terezka. Atmosféru dotvářelo i staré honky tonky pianino. Medúza oslavila nedávno 15 let a ukončila činnost. Pokud půjdete na kávu či víno do Belgické teď, narazíte na Rózu K. Taková trochu jiná příbuzná Medúzy. Není to špatné, ale zatím tam tomu chybí trochu ten příběh.

 

[26. 2. 2012] 

   
   
   
08 KUPTE SI RAKEV

 

Včera se v Praze konaly masopustní slavnosti. Kromě průvodu masek jste si mohli koupit jitrnice, jelítka, typické koláče nebo příšerné staročeské trdlo. To si mimochodem můžete koupit i v Budapešti nebo Bukurešti. Tak moc je staročeské. V Bukurešti si cestou od východního nádraží můžete krom jiného koupit na ulici třeba rakev nebo věnec. Osmá fotka týdne vás zve právě tam. A na závěr - ve Špálově galerii si v těchto dnech můžete prohlédnout poměrně zajímavou výstavu.

 

[19. 2. 2012] 
   
   
   
07 VINNÁ MORAVA

 

Ve dnech, kdy teploměry lámou rekordy ruské zimy, je dobré si připomenout, že existuje i léto!

V létě se můžete koupat, chodit do letního kina, na zmrzlinu, na výlety a nebo vyrazit třeba do Moravské Nové Vsi, zaplatit 300 Kč, vyfasovat svoji vlastní skleničku, poukázky a začít koštovat. A když už poukázky dojdou, stačí pětikoruna na deci každého dalšího koštu! Můžete si tak užívat slaměných či ledových vín a z historického valníku pozorovat tančící stařenky v tradičních krojích. Ach! 

 

[12. 2. 2012]

   
   
   
06 ČERŇÁK

 

Jezdíme tam. Plníme parkoviště. Globalizujeme si bydlení. Naše představy o bydlení jsou prostě nadnárodní. Cpeme se mandlovými dorty, pijeme citrónový a pomerančový džus za dvacku a za tutéž cenu si dáme i bezednou kávu. Ale pak jsme prostě rádi, že se z okna můžeme koukat na cokoliv jiného. Nebo ne? Chcete ji mít pod okny? Fotka týdne vám umožní si tuto exkluzivnost vyzkoušet!

Tak směle do toho!

[5. 2. 2012] 

   
   
   
05 SENEC

V září 2008 jsem byl s přáteli na chalupě u Honzy v Senci. Poměrně malebná víska a domek ve stylu domácího štěstí. Celá idylická atmosféra je pak podtrhnuta přehlídkou klobouků Honzy  (pozn. nikterak vás nenutí se na něj koukat, jen prostě při každém příchodu do místnosti přiběhne s novým kloboukem) nebo koncertem Michala Tučného, jemuž se Honza prostě podobá. Pokud na začátku příštího roku hlasováním mezi dvacet vybraných zvolíte právě tuto fotku, máte se na výstavě nač těšit. Tady totiž fotka není celá...

[29. 1. 2012]

   
   
   
04 SILVESTR V ČERVNU

V roce 2009 jsem se vracel z výletu. Byl červen, venku přes třicet. Náhodou procházím Lucernou, v Lucerně pódium a všude balónky a šampaňské. Bylo přibližně sedm večer. Najednou se na scéně objevil Tomáš Hanák, uvítal všechny na oslavě konce roku, představil MALÝ TELEVIZNÍ ORCHESTR a vše mohlo začít. O půl noci přípitek. Prostě Silvestr v červnu. Konečně nebylo třeba k venkovnímu přípitku bundy, čepice a rukavic. Klikněte si na fotku a alespoň částečně si představte atmosféru večera. 

[22. 1. 2012]

   
   
   
03 NÁBŘEŽÍ BERLÍN

Asi znáte pocit, když se procházíte v Praze po nábřeží a říkáte si - škoda, že tu je tak málo místa na sezení. Jeďte si otevřít oči do Berlína. Posedíte si. Možná i pohodlně. Ale vlastně jsem rád, že se Praha zatím Berlínem neinspirovala. Je mi příjemnější posedět na rozpálených dlažebních kostkách, otevřít si víno, uždibovat kozí sýr a jen tak klábosit s přáteli. Ne, že by tohle všechno v Berlíně nešlo, ale jak fotka napovídá, je tam jisté ale!

[15. 1. 2012]

 

   
   
   
02 PĚJME PÍSEŇ DOHOLA NA STŘELÁKU

Každé léto je v Praze na Střeleckém ostrově letní kino. Kdysi jej provozovali bratři Čadíkové, dnes jej má pod palcem Malostranská Beseda. Při zvuku cinkání tramvají můžete koukat na film a pít pivo. Má to svoje kouzlo. V roce 1997 jsem tam prvně viděl film Ondřeje Trojana Pějme píseň dohola. Exkluzivní byl nejenom film, ale i jeho plakát. Ten jsem si po letech vyfotil, když jsem ho viděl viset kdesi v Praze. Malé překvapení na vás čeká ve chvíli, kdy na plakát k filmu kliknete. Hu!  

[8. 1. 2012]

   
   
   
01 PRÁZDNINY

Dáma na obrázku se jmenuje Daniela Nadine. Žije na jihu Francie v Marseille, kde vlastní jazykovou školu. O prázdninách ráda cestuje. V létě 2009 vzala na cestu do Řecka i svoji dceru. Zatímco maminka si cestu po ostrovech užívala, dcera ani jednou za 14 dnů nevylezla ze stanu a neustále si uvnitř četla Harryho Pottera. Tahle fotka vznikla náhodou, když jsem se vracel z nákupu a obě dámy jsem viděl na zastávce čekat na autobus.

[1. 1. 2012]